سفر به اصفهان
تور های داخلی متنوع با شید گشت

چرا در تور اصفهان باید از منارجنبان دیدن کنیم؟

 

هنگامی که نام شهر اصفهان را می شنویم، بسیاری از آداب و رسوم، نقاط دیدنی و سرسبز و آثار تاریخی باشکوهی چون مسجد جامع اصفهان،عمارت عالی قاپو و مسجد شیخ لطف الله برایمان تداعی می شوند.در سفر اصفهان، اکثر مسافران و گردشگران داخلی و خارجی به دنبال تجربه کردن غذاهای خوش طعم این شهر مانند بریانی، گشت و گذار در میدان گاه دیدنی و زیبای نقش جهان و جستجو و پرسه در میان آثار معماری بی نظیر این شهر هستند.یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری اصفهان که همواره مورد توجه توریست ها بوده، بنای مشهور منارجنبان است.در این مقاله قصد داریم به برخی دلایل شاخص بودن این سازه و استقبال مخاطبان و گردشگران از دیدن منارجنبان بپردازیم :

 

منارجنبان چیست؟

در ایران برخی مناره‌ها قابلیت تکان خوردن را دارند که به اصطلاح به آن‌ها منارجُنبان می‌گویند. از معروفترین منارجنبان‌ های ایران یکی در اصفهان و دیگری در شهرستان اردکان و در بخش خرانق واقع شده‌اند تاریخی که بر فراز سنگ مقبره عمو عبدالله که در منارجنبان واقع شده، سال ۷۱۶ هجری را نشان می‌دهد که مربوط به دوره سلطان محمد خدابنده الجایتو ایلخان مسلمان است.مسجد جامع شهر نیشابور نیز منارهای جنبان داشته‌است. نکته مهم در مورد منارجنبان این است که با حرکت دادن یک مناره نه تنها مناره دیگر، بلکه تمام بنا مرتعش می شود. آنچه مسلم است، این بنا با چنین هدفی طراحی نشده و از این رو حرکت دادن بیش از حد آن، باعث تخریب این اثر تاریخی و ارزشمند خواهد شد. در حال حاضر از این اثر تاریخی، به شدت مراقبت و حفاظت می شود.

منارجنبان به چه دلیل می لرزد؟

نخستین بار یك فیزیكدانان و كارشناس زلزله ایرانی توانست دلیل ارتعاشات منار جنبان اصفهان را با انجام آزمایش های دینامیكی بررسی كند.این فیزیکدان با یک شبیه سازی به این نتیجه رسید که هنگامی كه دو نخ مشابه را به طول مساوی و انتهای نخ ها به یك نخ افقی ببندید دو آونگ كاملا مشابه حاصل می شود.اگر یكی از وزنه های به نوسان در آید یكی دیگر از وزنه ها هم شروع به نوسان می كند. اگر یكی از نخها بلندتر شود در صورت نوسان یكی، وزنه دیگر دچار نوسان نمی شود.حال اگر وزن یكی با دیگری متفاوت باشد باز هم نوسان یكی منجر به اختلال در نوسان دیگری می شود. بنابراین ارتعاش یك مناره به مناره های بعدی هم می تواند منتقل شود. یکی دیگر از دلایل لرزش و ارتعاش منار جنبان این است که مناره ها را به گونه ای ساخته اند تا مقاومت لازم را در برابر بارگذاری جنبشی ناشی از تکان دادن مناره داشته باشند. همچنین وجود دو درز که بین ساقه هر مناره و پشت بام قرار دارد و در هر جهت برابر با ۳ سانتی متر است، باعث می شوند تا هر مناره بتواند به آسانی نوسان کرده و ضربه خود را بر کل سازه آرامگاه وارد نماید.با تمام این اوصاف، هنوز هم دلیل تکان خوردن منارجنبان، با قطعیت مشخص و اثبات نشده است.

 

سایر امکانات تفریحی و رفاهی واقع در منارجنبان

طی سالیان اخیر، سازمان میراث فرهنگی اصفهان، تلاش بسیاری برای رفاه بازدیدکنندگان این بنای تاریخی انجام داده است. پس از ورود به این مکان، با محوطه ای سرسبز و سنگ فرش شده، رو به رو میشویم که در اطراف آن فروشگاه کوچکی وجود دارد که بستنی و تنقلات به فروش می رساند. در ایام تعطیلات، فروشگاه های موقتی جهت فروش سوغات و کتابچه های راهنمای بناهای تاریخی اصفهان، در محوطه این بنا دایر می شود. چایخانه سنتی نیز یکی دیگر از امکاناتی است که برای این مکان جذاب فراهم شده است.با توجه به تعداد بالای گردشگرانی که هر ساله به اصفهان سفر می کنند، محوطه بنای منارجنبان در طی سال های اخیر با بازسازی ها،ایجاد غرفه ها، فروشگاه ها و کافه های متعدد پیشرفت و گسترش چشمگیری نیز پیدا کرده است.

 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

تور های مرتبط

مجله گردشگری شید

برنامه سفر به یزد (یک روزه)
بهترین هتل های یزد کجاست؟ – معرفی بهترین هتل های یزد
معرفی لوکس ترین هتل های دبی
فرودگاه جدید استانبول – بزرگترین فرودگاه جهان
در سفر به یزد چه سوغاتی بخریم؟ – سوغات یزد
Summary
چرا در تور اصفهان باید از منارجنبان دیدن کنیم؟
Article Name
چرا در تور اصفهان باید از منارجنبان دیدن کنیم؟
Description
.در این مقاله قصد داریم به برخی دلایل شاخص بودن این سازه و استقبال مخاطبان و گردشگران از دیدن منارجنبان بپردازیم
Publisher Name
شیدگشت یزد
Publisher Logo
بستن منو