اخذ ویزا
مشاوره تخصصی اخذ ویزا با شید گشت

هرآنچه باید در مورد اخذ ویزا بدانید

پاسپورت چیست؟

پاسپورت یا گذرنامه یک سند یا مدرک بین المللی برای خارج از کشوراست که دولت ها برای شهروندان خود صادر می کنند تا مسافران در خارج از کشور از طریق آن شناسایی شوند و توسط آن مشخص می شود که شما شهروند کدام کشور هستید.

 برای دریافت ویزا یا همان اجازه ورود به کشور مقصد نیز به پاسپورت نیازمند هستید چراکه همانطور که گفته شد پاسپورت کارت شناسایی بین المللی شماست و سفارتخانه ها شما را تنها با پاسپورت شناسایی می کنند نه با شناسنامه و کارت ملی به بیانی دیگر گذرنامه همانند یک شناسنامه معتبر بوده و تابعیت و هویت دارندگان خود را تایید می کند.


گذرنامه، تضمین کننده امنیت و حقوق مسافر در قلمرو دیگر کشورها از سوی کشور مبدا است. البته این موضوع، تابع قدرت سیاسی و بین المللی کشور صادر کننده گذرنامه است.
اولین قدم برای سفرهای خارجی دریافت پاسپورت می باشد که نباید آن را به تعویق بیندازید چون ممکن است.در طی مراحل آن با یک سری مسائل پیش بینی نشده رو به رو شوید و برنامه سفر شما مختل گردد. بنابر آنچه گفته شد با اطمینان از در دست داشتن پاسپورت، مراحل بعدی را شروع کنید و یا اگر پاسپورت دارید از مدت اعتبار آن اطمینان حاصل نمایید.

پاسپورت

مشخصات گذرنامه های ایرانی:

• گذرنامه‌های ایرانی به رنگ زرشکی می‌باشد که نشان رسمی ایران در بالای جلد آنها درج و عبارت جمهوری اسلامی ایران و کلمه گذرنامه به زبان فارسی و عبارت Islamic Republic of Iran و کلمه Passport به زبان انگلیسی نیز در زیر آن نوشته شده ‌است.
• داخل پاسپورت ایرانی در صفحه مشخصات، بالا سمت چپ شماره هشت رقمی گذرنامه با اعداد فارسی نوشته‌است و در زیر آن نوع گذرنامه کد کشور و شماره گذرناه به زبان انگلیسی درج گردیده‌است؛ و بعد از آن به ترتیب شامل شماره ملی، نام، نام خانوادگی، نام پدر، تاریخ و محل تولد، شماره شناسنامه، جنسیت و تاریخ صدور و تاریخ انقضاء به زبان فارسی و انگلیسی درج شده‌ است.گذرنامه ایرانی دارای ۳۲ صفحه است.
• گذرنامه های ایرانی از نوع بیومتریک می باشند: بالاترین مزیت گذرنامه ‌های بیومتـریکی، ضريب امنيتی بسیــار بــالای آنها است که امکــان جعل کردن آن را تقریبا غیر ممکن می سازد. از دیگر مزایای این نوع گذرنامه، کنترل دقیق و سریع در مبادی ورودی و خروجی مرزهاست. البته ناگفته نماند که گذرنامه جمهوری اسلامی ایران تنها دارای نمونه بیومتریک اثرانگشت می باشد

در گذرنامه بیومتریک ، اطلاعات بیومتریک دارنده گذرنامه (مانند اسکن عنبیه چشم و اثر انگشت) در یک چیپ الکترونیکی تعبیه می گردد. این اطلاعات با استفاده از تجهیزات ویژه ای ظاهر شده و در اختیار افسران مرزی قرار می گیرد.

طبق آمارهای رسمی منتشر شده. بدین ترتیب، هنگامی که مسافران به مراکز ورودی کشور می رسند، انگشتان خود را در مقابل یک اسکنر ویژه قرار داده، همزمان عنبیه آنان نیز توسط اسکنر بیومتریک دیگری مورد بررسی دقیق قرار می گیرد و مشخصات به دست آمده، با الگوها و ویژگی های ثبت شده در پاسپورت مقایسه می شود.

اسکن عنبیه بعنوان اولین و مطمئن ترین گزینه بیومتریکی مطرح و مورد استفاده قرار می گیرد چراکه بررسی اثر انگشت بعضی از افراد مانند کارگرانی که کارهای سخت با دستهای خود انجام می دهند یا افراد معتاد به دلیل محو شدن جزئیات آنها مشکل است.
انواع گذرنامه ایرانی:
بطورکلی در ایران سه نوع گذرنامه یا پاسپورت داریم :
1. گذرنامه سیاسی (Diplomatic passport): در صورتی که مقامات سیاسی قصد خروج از کشور رو دارن، میتونن به همراه همسر، این نوع گذرنامه رو دریافت کنن. سیاست های اخذ این نوع گذرنامه با گذرنامه ی افراد عادی فرق داره.
2. گذرنامه خدمت (Service passport): کارکنان دولت که برای انجام ماموریت های کاری به خارج از کشور سفر می کنن، باید گذرنامه خدمت دریافت کنن. این نوع گذرنامه از وزارت خانه ای که شخص در اون شاغل هست صادر میشه و قوانین مشابه با صدور گذرنامه سیاسی دارن.
3. گذرنامه عادی (Ordinary passport): افرادی که قصد دارن برای تحصیل، گردشگری یا تجارت، با خرید بلیط هواپیما به خارج از کشور سفر کنن، باید برای دریافت گذرنامه عادی اقدام کنن. این نوع گذرنامه، در خارج از کشور توسط ماموران کنسولی وزارت امور خارجه و در داخل کشور توسط ماموران نیروی انتظامی صادر میشه.

پاسپورت ایران

چه کسانی نمی توانند گذرنامه دریافت کنند؟

آیا تا کنون با واژه ی ممنوع الخروج برخورد کرده اید؟ بی شک افرادی را دیده اید که بلیط پرواز را تهیه کرده اند و در فرودگاه متوجه می شوند که نمی توانند از کشور خارج شوند. به بیان دیگر این اشخاص ممنوع الخروج می باشند. دولت های مختلف بر اساس قوانین مصوب، برخی از شرایط را برای خروج افراد تعریف میکنند. کسانیکه ممنوع الخروج هستند قادر به دریافت پاسپورت نمی باشند و یا اگر پاسپورت داشته باشند اجازه خروج به آنها داده نخواهد شد. از انجاییکه قوانین ممنوع الخروجی و شرایط آن گاها تغییر می کنند، بهتر آن است که قبل از اقدام به سفر از ممنوع الخروجی خود اطمینان حاصل نمایید.
ممنون الخروجی افراد 5 علت دارد و تنها 5 گروه از افراد برای خروج از مرزهای کشور دچار مشکل می شوند:
1. افرادی که به طور قطعی بدهکاری مالیاتی دارن.
2. بدهکارانی که به موجب صدور حکم قطعی دادگاه یا صدور اجرائیه در اجرای ثبت سازمان ثبت اسناد و املاک، بدهی آنها محرز شده.
3. افرادی که در خارج از ایران به خاطر تکدی گری، ولگردی، سرقت، کلاهبرداری و هرعنوان دیگری دارای سوءشهرت باشند.
4. کسانی که مسافرت آنها به خارج از کشور به تشخیص مقامات قضایی مخالف مصالح جمهوری اسلامی ایران باشد، کسانی که به موجب اعلام کتبی مقامات قصایی حق خروج از کشور را ندارند.
5. افرادی که اخذ گذرنامه و خروج از کشور آنها به اراده فرد دیگری مانند(پدر،شوهر و…) محول شده است.

در دنیای امروز سفر با اهداف مختلف تجاری، کاری، تفریحی، درمانی، تحصیلی و … جزئی از زندگی شده است. زمانیکه حرف از سفرهای داخلی و درون مرزی باشد راهی شدن آسان است، اما زمانیکه پای سفرهای خارجی به میان می آید دردسرهای خودش را به همراه دارد. نیاز به ملزومات بیشتر و برنامه ریزی های دقیق تری می باشد. یکی از این ملزومات اجازه ورود به کشور مقصد یا همان ویزا است.

ویزا چیست؟

‌‌ویزا مدركی است مبنی بر اجازه ورود و حضور مسافر در کشور مقصد. در واقع، ویزا توسط نمایندگان قانونی دولت هر کشور مانند سفارتخانه یا کنسولگری برای شهروندان سایر کشورها صادر می شود. و طبق آن درخواست اتباع خارجی برای ورود، عبور یا اقامت در کشور متبوع آن سفارت به تائید رسیده است. باید در نظر داشت که افسران مهاجرت می توانند به دلایل مختلف این تقاضاها را رد کنند. همچنین، صدور ویزا از جانب سفارتخانه ها یا کنسولگری ها منوط به ارائه مدارک و پرداخت وجه به منظور بررسی درخواست متقاضی است.
البته گرفتن ویزا تضمین ورود به كشور مورد نظر نیست و افسران مهاجرت در مرزها می‌توانند از ورود مسافران به دلایل مختلف جلوگیری ‌كنند.به طور معمول ویزا در مبادی ورودی هر كشوری، نشان‌ می‌دهد هدف سفر شما چیست، چه مدت در آن كشور اقامت خواهید كرد و آخرین مهلتی كه برای ورود به كشور مورد نظر دارید، چه تاریخی است.

ویزا

تقسیم بندی کشورها از نظر نحوه صادر کردن ویزا برای شهروندان ایرانی:
1. کشورهایی که شهروندان ایرانی برای سفر به آنها و گردشگری نیاز به اخذ ویزا ندارند: بنابر توافقات فی ما بین برخی کشورها، توریست هایشان برای ورود به کشور طرف قرارداد نیازمند به اخذ ویزا نمی باشند. برای ایرانیان کشورهای زیادی در این دسته قرار نمیگیرند. بر اساس فهرست سایت پاسپورت ایندکس (Passport Index)، مسافران ایرانی میتوانند بدون ویزا به ۱۱ کشور سفر کنند.
2. کشورهاییکه ویزا در لحظه ورود صادر می کنند (visa on arrival) : ویزا در لحظه ورود همان ویزای فرودگاهی می باشد. نیاز به صرف وقت و نوبت سفارت و… ندارد و فقط در زمان ورود به کشور مقصد مبلغی پرداخت می‌شود (بعضی از کشورها نیاز به یک سری مدارک هم دارند) و برچسب ویزا در پاسپورت زده می‌شود. صدور ویزا در مرز ریجکتی ندارد و صدور آن صد در صد است و فقط به این معنی است که مسافران در مقابل پرداخت مبلغی در مرز یا فرودگاه کشور مقصد، ویزای خود را دریافت می‌کنند.
3. کشورهاییکه باید از قبل برای دریافت ویزای آنها اقدام نمود: دریافت این نوع از ویزا بسته به مقررات کشور صادرکننده آن متفاوت می باشد. در این گروه آسان ن ترین ویزا ها را برای کشورهایی مانند دوبی، روسیه، تایلند و… می توانید دریافت نمایید که نیاز به حضور در سفارت و انکشت نگاری نیست و سه الی ده روز کاری زمان می برد.یک مرحله که جلو برویم با کشورهایی جون هند روبه رو می شویم که برای اخذ اجازه ورود به انها انگشت نگاری الزامی می باشد، البته مدت زمان دریافت آنها انجنان طولانی نیست و بطور معمول چهار تا ده روز کاری زمان می برد. اما در مرحله بعد و زمانیکه سخن از کشورهای اروپایی و آمریکا و کانادا و استرالیا به میان می آید پروسه اخذ ویزا مشکل تر و پیچیده تر و زمان برتر میباشد.

انواع ویزا از نظر هدف سفر:

1. ویزای توریستی: این ویزا برای کسانی صادر می شود که برای گردشگری به سفر می روند. این ویزا معمولا از 15 روز تا 6 ماه اعتبار دارد و اجازه اقامت کوتاه مدت را به شخص در کشو ر مورد نظرش را اعطا میکند .
2. ویزای ملاقات اقوام: در بیشتر کشورها نوع ویزایی که برای ملاقات با اقوام صادر می شود مانند ویزای توریستی است اما مدارک ارائه شده به سفارت تا حدودی متفاوت است بدین معنی که شما از طریق ارائه دعوتنامه شانس بیشتری برای گرفتن ویزا وجود دارید.
3. ویزای تجاری: ویزایی است که اگر قصد انجام تجارت در کشور مقصد دارید صادر می شود و به بازرگانان یا کسانی که روابط تجاری با شرکتهای کشور مورد نظرشان را دارند اعطا میشود
4. ویزای ترانزیت: مدت این ویزا خیلی کم است و با آن می توانید از آن کشور عبور کنید و به کشور ثالث برسید.
5. ویزای کاری : ویزای کاری به نوعی از ویزا اطلاق میشود که به شخصی که به منظور کار کردن در کشور مورد نظر وارد آن کشور میباشد اعطا میشود .
6. ویزای دانشجویی یا ویزای تحصیلی : ویزای دانشجویی ویزای بلند مدتی هست که به دانشجویان کشورهای خارجی اعطا میشود و بستگی به میزان دوره مدت تحصیل مدت این ویزا هم متغیر میباشد .
7. ویزای درمان: ویزایی است که اگر قصد درمان و معالجه در کشور مقصد را داشته باشید صادر می شود.
8. ویزای خانواده : در این نوع ویزا ها شخصی که با یک فرد خارجی مزدوج میشود میتواند برای اخذ ویزا و یا تابعیت آن کشور اقدام نماید.
9. ویزای شینگن: یکی از انواع ویزاهاست که به شما این اجازه را می دهد تا برای یک مدت مشخص، به هر کشوری که عضو اتحادیه ی شینگن باشد، بتوانید سفر کنید.
10. ویزای سرمایه گذاری
11. انواع ویزاهای دیگر: ویزاهایی مثل مهاجرتی و… در این دسته هستند.

ویزا

انواع ویزا از نظر تعداد دفعات ورود و خروج:

ویزای یکبار ورود:

به این معناست که متقاضی در بازۀ مشخص شده تنها یکبار اجازۀ ورود به آن کشور و یا حوزه حوزۀ شنگن، حوزۀ United Kingdom و یا…  را دارد. به بیان دیگر اعتبار این نوع ویزا پس از یکبار ورود و خروج بصورت اتوماتیک از بین میرود حتی اگر از نظر تاریخ و مدت هنوز اعتبار داشته باشد.

ویزای دوبار ورود:

متقاضی در بازۀ مشخص شده حداکثر دوبار اجازۀ ورود به آن کشور و یا حوزه حوزۀ شیگن، حوزۀ United Kingdom و یا … را دارد. بدین معنی که حتی اگر از نظر تاریخ و مدت ویزای شما اعتبار داشته باشد اما پس از دوبار ورود و خروج بصورت اتوماتیک ملغی می شود

ویزای چندبار ورود:

به این معناست که متقاضی در بازۀ مشخص شده به دفعات اجازۀ ورود به آن کشور و یا حوزه حوزۀ شیگن، حوزۀ United Kingdom و یا … را دارد. تا زمانی که ویزا از نظر تاریخ و مدت اعتبار داشته باشد شما میتوانید به دفعات نامحدود به اون کشور سفر کنید.

 

تور های اروپا

مقاصد پرطرفدار

مجله گردشگری شید

برنامه سفر به یزد (یک روزه)
بهترین هتل های یزد کجاست؟ – معرفی بهترین هتل های یزد
معرفی لوکس ترین هتل های دبی
فرودگاه جدید استانبول – بزرگترین فرودگاه جهان
در سفر به یزد چه سوغاتی بخریم؟ – سوغات یزد
بستن منو