سفر به اروپا
تور های اروپایی متنوع با شید گشت

هفت جاذبه وین که در سفر اتریش نباید از دست داد

یکی از چشم‌نوازترین شهرهای اروپا، وین مملو از هنر و معماری خارق‌العاده است، همراه با بیشمار موزه‌، کاخ‌ و پارک‌های نفیس که زیبایی و ثروت وین را یادآور می‌شوند.

پایتخت کشور اتریش و مرکز فرهنگی این کشور، محل حکومت سلسله  هابسبورگ (Habsburg)، سلسله پادشاهی که حامی هنر، علم و موسیقی بود. در سفر به وین، کلکسیون‌های بینظیری از هنر وجود دارند که باید بازدید بشوند.

وین پایتخت موسیقی جهان، زادگاه موسیقیدانان بزرگ جهان همانند: بتهوون، اشتراوس و شونبرگ است.

یکی از راه‌های آسان گشت و گذار در سفر به وین که باعث می‌شود بتوانید از معروف‌ترین جاذبه‌های این شهر بازدید کنید، پیاده‌روی بی‌هدف در خیابان رینگ‌اشتراسه (Ringstrasse) است. خیابانی مدور که دور هسته اصلی شهر وین حلقه زده است. لازم است در این پیاده‌روی، با دیدن هر ساختمان شگفت‌انگیزی به آن سر بزنید.

شما در تور وین شاهد فرهنگ و ادب این شهر تاریخی خواهید بود. به‌گونه‌ای احساس کمبودی برای چیزی احساس نخواهند کرد.

کاخ شون‌برون (Schonbrunn Palace)

کاخی با 1441 اتاق، قابل مقایسه با عظمت کارخ ورسای، یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری تور وین است. این کاخ بین سالهای 1696 و 1712 میلادی به دستور لئوپولد یکم (Leopold I) ساخته و توسط ماریا ترزا (Maria Theresa) تنها فرمانروای مونث خاندان هابسبورگ به کاخ سلطنتی تابستانی تبدیل شد. پارک کاخ جاذبه‌های بسیاری دارد مانند: باغ پرایی (Privy Garden)، قدیمی‌ترین باغ‌وحش جهان، یک هزار تو (Maze) و گلوریته (Gloriette) است. یک بهارخواب که در بالای یک تپه 60 متری قرار گرفته است.

Schönbrunn Palace

کاخ سلطنتی هفبورگ (Hofburg Imperial Palace)

این کاخ سلطنتی نقش جدایی ناپذیزی از زمان ساخت در قرن سیزدهم میلادی در صحنه دولت اتریش داشته است. این کاخ، خانه‌ی برخی از قدتمندترین پادشاهان اروپایی در قرون مختلف بوده است. این پادشاهان شامل ها هابسبورگ، امپراطوری مقدس روم و امپراطوری اتریس-مجارستان است. ای کاخ، امروزه تبدیل به یک موزه و محل اقامت رئیس جمهوری اتریش است. کاخ دارای سالن‌هایی است که توسط پادشاهان مختلف بدان افزوده است، اما در سفر به وین فقط سه بخش آن بر روی بازدید کنندگان باز است. آپارتمان سلطنتی، موزه سیسی (Sisi) که اهدا شده به الیزابت، همسر امپراطور فرانتس یوزف یکم (Franz Joseph) و کلکسیون نقره که مجموعه‌ای لوازم خانگی سلطنتی است.

Hofburg Imperial Palace

آپارتمان Hundertwasserhaus

این آپارتمان رنگارنگ در نزدیکی مرکز وین در ناحیه لندستراشی (Landstraße) ساخته شده است. نام آپارتمان از نام هنرمند اتریشی Friedensreich Hundertwasser آمده که در قرن بیستم طراحی ساختمانی با معماری مشهور Krawina را ارتقا داده است. هر 52 واحد این آپارتمان دارای یک رنگ متفاوت است. برخی از واحدها دارای درخت‌هایی هستند که از آن خارج شده‌اند و برخی سقف را پوشانده‌اند، در حالی‌که برخی از درختان داخل واحدهای دیگر روئیده‌اند و شاخه‌های آنها از پنجره‌ها بیرون زده است. ساخت این آپارتمان خلاقانه در سال 1985 به پایان رسید و امروزه بخشی از میراث فرهنگی وین محسوب می‌شود.

Hundertwasserhaus

مجموعه بلودر (Belvedere ComplexBelvedere Complex)

این مجموعه بخش جدایی‌ناپذیر تاریخی شهر وین است، شامل تعدادی کاخ و یک نارنجستان است که قدمت به قرن هفدهم میلادی می‌رسد. در بالا و پایین مجموعه کاخ‌های باروک قابل مشاهده است، اصطبل‌های کاخ و نارنجستان دارای استایل باروک هستند. شاهزاده اوژن ساووا مجموعه را برای اقامت تابستانی خود ساخت. هنگام انقلاب فرانسه، این مجموعه محل اقامت خاندان سلطنتی فرانسه بعد از فرار از کشورشان بود. این مجموعه در شب و به دلیل نورپزداری و چراغرانی بینظیر دیده می‌شود. یکی از بهترین مناظر در تور وین را ایجاد می‌کند.

belvedere

 خیابان رینگ‌اشتراسه (Ringstrasse)

همانگونه که در بالا اشاره کردیم در سفر وین در این خیبان این خیابان پنج کیلومتری که به‌صورت حلقوی به دور قسمت مرکزی شهر وین پیچیده شده است، قدم بزنید. این خیابان به دستور امپراطور فرانتز جوزف در میانه قرن نوزدهم ساخته شده است. برخی از معروف‌ترین ساختمان‌های وین در دو طرف این خیابان قرار دارند؛ کاخ‌ها، موزه‌ها و خانه‌های مجلل. ساختمان‌های پیرامون این خیابان شامل اپرای ایاتی وین (Vienna State Oera)، موزه تاریخ طبیعی، ساختمان شهرداری و بورس وین است. ساختمان‌ها دارای معماری‌های مختلفی هستند که همگی جز شاهکارهای معماری محسوب می‌شوند. ساخت خیابان در سال 1857 شروع شد و در خیابان در سال 1865 به بهره‌داری رسید.

Ringstrasse

پارک Burggarten

این پارک سلطنتی که الگوبرداری شده از پارک‌های انگلیسی است، محل تفریح و وقت‌گذرانی حکمرانان هابسبورگ بود.

یکی از پادشاهان اتریش به نام قیصر فرانتس دوم عادت داشت در این محل به باغبانی بپردازد و ثمره زحمات این پادشاه، اینک پارکی برای پیک‌نیک وینی‌ها و گردشگران است. در گوشه‌ای پارک، یادبود موسیقیدان شهیر مورتزارت دیده می‌شود، و یک گلخانه‌ی نخل شگفت‌آور در قسمت شمالی پارک نیز وجود دارد. در سمت چپ گلخانه‌های نخل خانه‌ی پروانه (Schmettlerlinghaus) قرار دارد که گردشگران در سفر به اتریش می‌توانند پروانه‌های استوایی و یا حتی خفاش‌ها را ببینند.

Burggarten

کلیسای جامع سَنت اشتفان (St Stephen’s Cathedral)

این کلیسای جامع که به نام Stephansdom نیز شناخته می‌شود، در قرن دوازدهم محلی کوچک برای عبادت بود که امروزه، تبدیل به محل اقامت اسقف اعظم کاتولیم در وین گشته است. کلیسای جامع در جنگ جهانی دوم به کل ویران شد و ساخت آن هفت سال طول کشید و با خدمات عبادتی هنوز فعال است. کلیسا، یکی از مهم‌ترین مناظر دیدنی در افق دید وین است، که دیده می‌شود. سقف تحسین‌انگیز آن دارای دویست و سیصد هزار کاشی لعاب‌دار است. همچنین دارای 18 محراب است که هر یک در زمان‌های متفاوتی ساخته شده‌اند که دارای ارزشی هنری بالا می‌باشند.

st stephen's cathedral

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

تور های مرتبط

مجله گردشگری شید

برنامه سفر به یزد (یک روزه)
بهترین هتل های یزد کجاست؟ – معرفی بهترین هتل های یزد
معرفی لوکس ترین هتل های دبی
فرودگاه جدید استانبول – بزرگترین فرودگاه جهان
در سفر به یزد چه سوغاتی بخریم؟ – سوغات یزد
بستن منو