غذا های محلی که در تور یزد نباید از دست داد
در تور یزد یکی از کهن ترین شهرهای جهان را خواهید دید
5 نکته جالب پیرامون سفر به یزد

یزد، شهری همیشه آفتابی در تمدن ایرانی

یزد سرزمین آفتاب است . سرزمین شاهکار های معماری ، بادگیر های باستانی ایرانی و نماد همزیستی انسان با طبیعت است. یزد در بخش گرم و خشک آب و هوایی ایران قرار گرفته است . مردمان یزد مردمان منظم و بردباری هستند، آنها مهمان دوست و دست و دل بازند و همین طور به اصول اخلاقی پایبند هستند. یزد را شهری معروف و با بناهای تاریخی بسیار خواهید دید. این شهر پر از زیبایی های کهن و بی همتاست که بناهای خشتی بسیاری را در دل خود جای داده است. شهر یزد شهر زنده نگه داشتن سنت ها است . این شهر دومین شهر بزرگ خشتی در جهان است که با بادگیرهای دست نخورده شما را به وجد خواهد آورد.

شهر یزد علاوه بر لقب شهر بادگیرها ، شهر شیرینی نیز است. انواع شیرینی های خوشمزه را در این شهر می توانید امتحان کنید. این شهر علاوه بر جاذبه های گردشگری، دارای ییلاقات در حومه خود است که فرصتی را برای گریز از گرمای تابستان را به اهالی یزد و گردشگران این شهر می دهد. باغ های ایرانی منحصر به فرد ، آب انبارها که المان جدایی ناپذیر شهرهای کویری بوده است و همین طور آتشکده که از دوران پیش از اسلام به یادگار مانده است ، همگی در جذب توریست ها به این شهر نقش خود را به درستی اجرا کرده اند .

از جمله این بناهای می توان به آتشکده یزد که آتش آن 1520 سال محافظت شده و خاموش نگردیده است اشاره کرد ، از دیگر بناها می توان از مجموعه امیر چقماق، باغ دولت آباد ، آب انبار شش بادگیر و نارنج قلعه نام برد که بسیار زیبا هستند . این شهر مرکز زرتشتیان در ایران است . این شهر برای زرتشتیان بسیار با اهمیت است به طوری که نسب زرتشتیان هند به این شهر می رسد .

یزد شهر دوچرخه ها است . در این شهر برای اولین بار فرهنگ دوچرخه به ایران وارد شده و گسترش یافته است. اما برترین جاذبه های شهر را می توان در فرهنگ غنی مردمان این شهر یافت. مردمان این شهر با طبیعت سرکش و بی رحم کویر سازگار شده اند و تمامی بناها و قنات های چندین کیلومتری نشان دهنده این سازگاری استثنایی است. قنات هایی که با ایثار و از خود گذشتگی چندین نسل متوالی حفر می شده اند تا آبی خنک، پاک و شفاف را به شهر یزد و آبادی های اطراف برسانند.  

بناهایی که به یخچال معروف هستند محل نگهداری تکیه یخ هایی بوده است که از کوه های اطراف به آنجا آورده می شده است . این بناها امروزه گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کنند. همین طور مسجد جامع یزد با کاشی کاری اعجاب انگیز خود یکی از محل های مورد علاقه بازدید کنندگان است.

خانه های اشرافی بازمانده از دوران سلطنت شاهان ، زورخانه که محل ورزشهای باستانی ایرانی است و مجموعه های تاریخی فرهنگی دیگر منتظر بازدید شما از شهر یزد هستند تا از فرهنگ بالا و غنی مردمان نازنین این دیار لذت ببرید .

جاذبه های یزد

هتل های یزد

بستن منو