فرودگاه استانبول

فرودگاه جدید استانبول – بزرگترین فرودگاه جهان

استانبول، پایتخت فرهنگی اروپا و یکی از ترویستی ترین شهر های دنیا سالانه میزبان میلیون ها مسافر از سراسر جهان می باشد و دارای ترافیک هوایی بسیار زیادی است که وظیفه آن بر روی دوش فرودگاه های این شهر است.

تا سال 2018 استانبول دو فرودگاه اصلی با نام های اتاتورک (Istanbul Ataturk Airport) و فرودگاه بین المللی صبیحه گوکچن (Sabiha Gökçen International Airport) داشت که تمام حمل و نقل هوایی استانبول از طریق این دو فرودگاه انجام می گردید.

در سال 2019 استانبول طی مراسمی با حضور رئیس جمهور این کشور بزرگترین فرودگاه دنیا را در شهر زیبای استانبول افتتاح کرد تا مسافران با آسایش و راحتی هر چه بیشتر بتوانند سفر لذت بخشی را تجربه کنند همچنین این فرودگاه با توجه به وسعتش خواهد توانست حجم زیادی از مسافران را بدون هیچ مشکلی جابجا کند.

نکته حائز اهمیت این فرودگاه این بوده که از آنجایی که استانبول در نقطه ‌ای از جهان قرار دارد که از طریق هواپیما از 2 نقطه شانگهای و نیویورک تنها 9 ساعت فاصله دارد ، بنابراین این فرودگاه جدید شگفت انگیز می ‌تواند دنیا را به هم بسیار نزدیک ‌تر کند.

اولین فاز فرودگاه استانبول ظرفیت جا به جایی ۹۰.۰۰۰.۰۰۰ مسافر در سال را دارد که با افتتاح مابقی فرودگاه این ظرفیت تا ۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰  افزایش خواهد یافت و این خود دلیلی است تا این فرودگاه به یکی از بزرگترین فرودگاه های دنیا تبدیل شود.

برج مراقبت این فرودگاه به شکل گل لاله طراحی شده است که به خاطر این طراحی  نخستین جایزه خود را در سال ۲۰۱۵ معماری شیکاگو دریافت کرده است.

فرودگاه جدید استانبول در بیرون شهر استانبول در منطقه اروپا نشین به نام آرناوت کوی که با مرکز شهر ۴۰ کیلومتر فاصله دارد قرار دارد.

چگونه از فرودگاه جدید استانبول به هتل یا مرکز شهر برویم؟

همان طور که در بالا هم اشاره کردیم، فاصله فرودگاه استانبول تا مرکز شهر زیاد است به طوری که اگر در زمانهای شلوغ هم نیاز به این جا به جایی باشد که مطمعنا زمان بیشتری می برد، متاسفانه مترو این فرودگاه در حال ساخت است و هنوز قابل استفاده نیست.

قبل از هرچیزی زمانی که چمدون های خودتون و تحویل گرفتید همون جا صرافی های خود فرودگاه غرفه دارند و حتما لیر تهیه کنید تا در سالن بعدی دچار مشکل نشوید.

اگر با تور به استانبول سفر کنید که وظیفه جا به جایی شما از فرودگاه تا هتل و بلعکس به عهده آژانسی است که پکیج تور را از آنها خریداری کردید و برای این مسافران جا به جایی رایگان انجام میشود.

اگر خودتون به استانبول سفر کردید به وسیله تاکسی و اتوبوس های مستقر در فرودگاه میتونید خودتون و به مرکز شهر برسونید، به وسیله تاکسی هزینه ای به نسبت بالا رو باید پرداخت کنید که تا میدون تکسیم که اکثرا مقصد مسافرای ایرانی آنجاست حدودا از ۱۱۰ لیر شروع میشود که این هزینه با توجه به زمان، ترافیک و مسیری که راننده انتخاب میکند متغیر است.

گزینه دومی که میتوانید با آن به مرکز شهر بروید اتوبوس های مستقر در فرودگاه هستند که به آنها شاتل فرودگاهی میگویند.

 یا همون شاتل فرودگاهی حدودا دارای۲۰ خط فرودگاهی به ۲۰ نقطه مهم شهر است.Havaist

برای سوار شدن اتوبوس باید به طبقه پایین بروید که در کل فرودگاه تابلو برای یافتن این مسیر وجود دارد و زمانی که به طبقه پایین رفتید اولین کاری که می کنید استانبول کارت تهیه کرده و آن را با لیری که قبلا تهیه کردید شارژ باید شارژ کنید.

فاصله فرودگاه جدید استانبول تا مناطق مهم چقدر است؟

فاصله فرودگاه جدید استانبول تا مناطق مهم اروپایی

فرودگاه جدید استانبول- آوجیلار: 53 کیلومتر

فرودگاه جدید استانبول- کارتپه: 38 کیلومتر

فاصله فرودگاه جدید استانبول تا میدان تکسیم: 40 کیلومتر است

فرودگاه جدید استانبول- منطقه لِوِنت: 36 کیلومتر

فاصله فرودگاه جدید استانبول تا مناطق مهم آسیایی

فرودگاه جدید استانبول- محله اسکودار: 47 کیلومتر

فرودگاه جدید استانبول-کادیکوی: 52 کیلومتر

فرودگاه جدید استانبول- فیندیک: 73 کیلومتر

فرودگاه جدید استانبول-کاواسیک: 42 کیلومتر

فرودگاه جدید استانبول چقدر بزرگ است؟

فرودگاه استانبول را از هر منظری نگاه کنید به بزرگی آن پی خواهید برد. چه از نظر ظرفیت مسافران چه از نظر ظرفیت پرواز ها و چه از نظر مساحت آن می توان به بزرگی این فرودگاه پی برد.

این فرودگاه مساحتی بالغ بر 76 میلیون متر مکعب دارد که در شمال شهر استانبول قرار گرفته است.

از نظر تعداد مسافر هم که در فاز اول که هم اکنون افتتاح شده، قابلیت جابجایی 90 میلیون مسافر و در نهایت در فاز آخر آن با قابلیت جابجایی 200 میلیون مسافر در نوع خود بی نظیر است.

از نظر تعداد مقاصدی که از این فرودگاه انجام می شود با 300 مقصد روبرو هستیم که عدد بسیار بزرگی محسوب می شود. که  این مقاصد شامل 45 شهر در داخل ترکیه و 249 شهر در خارج از ترکیه است.

فرودگاه استانبول چه امکاناتی دارد؟

در فرودگاه استانبول صدها برند ترکیه ای و غیر ترکیه قرار دارد که این این فروشگاه ها در این فرودگاه پهناور قرار گرفته اند.

همچنین یک ایستگاه مترو برای جابه جایی  راحت تر مسافران در قلب این فرودگاه پهناور قرار گرفته است.

از امکانات دیگر این فرودگاه می توان به مراکز درمانی، سالن نمایشگاه و کنفرانس، مسجد، رستوران و هتل اشاره کرد.

سخن پایانی

ترکیه در طی دویست سال گذشته تغییرات و تحولات فراوانی را به خود دیده است و توانسته سالانه گردشگران زیادی را جذب خود کند تا جایی که صنعت توریسم به یکی از رکن های اساسی اقتصاد این کشور بدل شده است.

در طی این سال ها ترکیه تلاش خود را کرده تا بتواند بهترین امکانات را در اختیار مسافران خود قرار دهد.

پروژه ساخت فرودگاه استانبول یکی از بزرگ ترین پروژه ها در طول تاریخ ترکیه بوده تا قدیمی دیگر در رشد صنعت توریسم این کشور باشد.

تور های مرتبط

مجله گردشگری شید

برنامه سفر به یزد (یک روزه)
بهترین هتل های یزد کجاست؟ – معرفی بهترین هتل های یزد
معرفی لوکس ترین هتل های دبی
فرودگاه جدید استانبول – بزرگترین فرودگاه جهان
در سفر به یزد چه سوغاتی بخریم؟ – سوغات یزد
بستن منو