سفر به اروپا
تور های اروپایی متنوع با شید گشت

در سفر به یزد چه سوغاتی بخریم؟ – سوغات یزد

شهر یزد، اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان است و با عناوینی چون «شهر بادگیرها»، «عروس کویر»، «دار العلم» و «شهر دوچرخه‌ها» نیز شناخته می‌شود.

با این قدمت و تاریخی که شهر یزد به دوش می کشد، دور از انتظار هم نیست که بتوانید از صنایع دستی سنتی تا بهترین غذا های سنتی یزد و شیرینی های بسیار لذیذ را در این شهر پیدا کنید.

یکی از دغدغه های هر گردشگری در سفر به مقاصد گردشگری تهیه سوغاتی است.

در سفر به یزد شاید برایتان سوال پیش بیاید که از یزد چی بخریم؟ یا سوغات خوردنی یزد چه چیزی است؟ یا از کجا سوغاتی بخریم ؟ اگر تمام این سوال ها برای تان بی جواب است در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با سوغاتی این شهر زیبا و کهن آشنا کنیم.

سوغاتی های خوردنی یزد:

قطاب یزد:

این شیرینی را شاید بتوان بهترین و لذیذ ترین شیرینی یزد نامید. این شیرینی از دولایه درونی و بیرونی تشکیل شده که لایه بیرونی آن از یک خمیر بسیار خوشمزه که از آرد، ماست،، شیر، زرده تخم مرغ است تشکیل شده و با پودر قند پوشانده می شود که طعم و زیبایی منحصر به فردی به آن می دهد در لایه درونی یا مغز این شیرینی نیز از بادام آسیاب شده، هل و پودر قند استفاده می شود.

اولین سوغات یزد معرفی کردیم، حالا از کجا بخریم؟

این سوغاتی خوشمزه را می توانید از شیرینی فروشی های یزد تهیه کنید که معروف ترینشان حاج خلیفه رهبر که شعب مختلفی نیز دارد که از میان شعبات آن شعبه میدان امیر چخماق از همه معروف تر است.

قطاب

باقلوا یزد:

باقلوا یزد نیز همانند قطاب یکی از معروف ترین و محبوب ترین شیرینی این شهر است. باقلوا که ریشه در عثمانیان دارد را می توان در شهر های مختلف ایران پیدا کرد. از تبریز گرفته تا یزد اما با شکل و طعم های گوناگون که یکی از خوش طعم ترین ها نیز نوع یزدی آن است.

این باقلوا می تواند در یک بعدازظهر در تور یزدگردی در کنار یک فنجان چای حس فوق العاده ای را به شما ببخشد.

و در آخر میرسیم به این سوال که بهترین باقلوا را در یزد از کجا بخریم؟

اما باز هم می توان پاسخی را که به این جواب در  مورد قبلی یعنی قطاب داده ایم به این سوال نیز بدهیم.

یکی از بهترین شیرینی فروشی های یزد که می توانید سوغاتی از آن تهیه کنید حاج خلیفه رهبر است که در اندازه ها و بسته بندی ها متفاوت و مختلفی که بسیار مناسب سوغاتی است ارائه می شود.

باقلوا یزدی

پشمک یزدی:

 پشمک از جمله شیرینی های یزد است که تقریبا کل ایران با آن آشنایی دارند اما در یزد از اهمیت بیشتری برخوردار است به طوری که شیرینی محلی این شهر محسوب می شود و می تواند گزینه مناسبی برای سوغاتی باشد.

این پشمک ها در اندازه ها و طعم کای گوناگونی در شیرینی فروشی های یزد موجود می باشد.

پشمک یزد

شیرینی حاجی بادام:

شیرینی حاجی بادام نیز یکی دیگر از شیرینی های لذیذ استان یزد محسوب می شود این شیرینی که در اندازه های خیلی کوچکی درست می شود از نظر ارزش غذایی بسیار مقوی است چرا که همان طور که از نامش پیداست از مقادیر زیادی بادام تهیه شده است.

این شیرینی لذیذ یزدی از گلاب، زرده‌ی تخم‌مرغ، جوش‌شیرین، پودر قند، هل و بادام تهیه می شود.

این شیرینی خوشمزه و مقوی را می توانید در شیرینی فروشی های این شهر زیبا پیدا کنید.

حاجی بادام

 

نقل یزدی

نام نقل شاید برای اکثر ایرانیان آشنا باشد زیرا در بیشتر شهر های ایران یافت می شود اما نقل یزدی از نظر شکل ظاهری کمی متفاوت تر است ایشن شیرنی کوچک و خوشمزه که با یک چای میتواند خستگی کل روز را از تن بیرون کند در تمامی شیرینی فروشی های یزد یافت می شود.

نقل یزدی

صنایع دستی

خب تا اینجا به معرفی معروف ترین شیرینی های یزدی پرداختیم اما سوغاتی های یزد به شیرینی خلاصه نمی شوند.

ترمه یکی از معروف ترین و محبوب ترین صنایع دستی یزد محسوب می شود که از گذشته تا به حال مورد استفاده قرار می گرفته.

این صنایع دستی یزد در حدود 400 سال و بیشتر در لباس های رسمی و لباس شاهان استفاده داشته است و معمولا با طرح بته و جقه دوخته می شد اما در حال حاظر با ظرح ها و نوع های مختلفی ساخته میشود از جمله انواع مختلفه ترمه می توان به شال بندی، شال چارقدی، شال راه‌راه، شال اتابکی، شال محرمات، شال رضایی، شال کشمیری، شال یزدی اشاره کرد.

 از دیگر صنایع دستی استان یزد می توان به شمد، زیلو، چادر شب و شعر بافی اشاره کرد که هر کدام به زیبایی هنر این سرزمین را در خود نشان می دهد.

ترمه و صنایع دستی یزد

سخن پایانی:

شهر یزد، یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری داخلی و خارجی است. در این شهر می توانید همان طور که در این مقاله مطالعه کردید برای سوغات، از شیرینی فروشی های یزد بهترین و خوشمزه ترین سوغاتی ها را تهیه کنید و اگر به صنایع دستی علاقه دارید می توانید در مراکز خرید و بازار یزد صنایع دستی هنری این شهر را بخرید.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

تور های مرتبط

مجله گردشگری شید

برنامه سفر به یزد (یک روزه)
بهترین هتل های یزد کجاست؟ – معرفی بهترین هتل های یزد
معرفی لوکس ترین هتل های دبی
فرودگاه جدید استانبول – بزرگترین فرودگاه جهان
در سفر به یزد چه سوغاتی بخریم؟ – سوغات یزد
بستن منو