ددنی های براتیسلاوا
تور های اروپایی متنوع با شید گشت

دیدنی های براتیسلاوا که در تور اسلواکی نباید از دست داد

کشور اسلواکی به دلیل دیدنیهای تور براتیسلاوا در زمره مقاصد برتر گردشگری اروپا قرار گرفته است. پایتخت زیبا و تاریخی اسلواکی، براتیسلاوا، دارای آثار تاریخی، مراکز فرهنگی و جاذبه های گردشگری فراوانی است. به دلیل اینکه هزینه های زندگی در براتیسلاوا نسبت به سایر شهرهای اروپایی مناسب تر است، هرساله میزبان گردشگران فراوانی از سراسر جهان می باشد. آثار بجا مانده از قرون وسطی مانند بافت قدیمی شهر، قلعه ها و کلیساهای تاریخی، ساختمان های قرن بیستم، پارک های جنگلی و موزه ها و مراکر فرهنگی جزئی از دیدنیهای براتیسلاوا محسوب میشوند. این شهر در مرز اتریش و مجارستان و در فاصله نزدیکی از پایتخت اتریش واقع است. فاصله وین تا براتیسلاوا تنها شصت کیلومتر می باشد. براتیسلاوا تنها پایتختی در جهان است که با دو کشور مستقل مرز مشترک دارد. به دلیل قرار گرفتن در کرانه های رودخانه دانوب، طبیعت براتیسلاوا مانند دیدنیهای براتیسلاوا، دارای زیبایی های منحصربفردی است و پارک های جنگلی زیبایی همراه با گونه های جانوری گوناگونی دارد.

در لیست زیر برخی از دیدنیهای براتیسلاوا را با هم مرور کنیم که هر گردشگری در سفر براتیسلاوا باید آنها را بازدید کند.

قلعه براتیسلاوا (Bratislava Castle)

قلعه براتیسلاوا، یکی از دیدنیهای براتیسلاوا، قلعه ای تاریخی و باشکوهی که قدمت آن صدها سال است. این قلعه با چشم اندازی حیرت انگیز، بر فرار بلندی های شهر ایستاده و جوش و خروش شهر را تماشا می کند.

دژ مسحتکم و بینظیری در میان بلندی های آلپ و کارپات، قرن ها وظیفه حفاظت از شهر را به عهده داشت و از سرزمین های جنوبی دانوب دفاع می کرد.

شکوه و اوج قلعه براتیسلاوا در قرن شانزدهم بود، زمانی که به مدت دویست سال محل حکومت پادشاهان سلطنتی مجارستان محسوب میشد.

بعد از خرابی های جنگ و بازسازی آن، به نماد و چشم اندازی از شهر تبدیل شد. زیرا از دوردست دارای چشم انداز خیره کننده و شکوهمندی است.

از تراس قلعه براتیسلاوا میتوان چشم اندازهای زیبا و خیرکننده رود دانوب و شگفتی های مرز های اتریش و مجارستان را تماشا کرد. داخل قلعه، تبدیل به موزه ای شده است که تاریخ اسلواکی از قرون وسطی تا تاریخ معاصر را پوشش می دهد.

Bratislava Castle

کلیسای الیزابت مقدس یا کلیسای آبی (St. Elizabeth’s Church or Blue Church)

کلیسای عجیب و غریبی با سبکی هنر نو (Art Nouveau) در قسمت شرقی شهر قدیمی در خیابان Bezručova واقع است.

در دهه 1910 به عنوان نیایشگاه مدرسه گرامر (Gamča gymnasium) مطرح شد ولی امروز به یکی از نمادها و دیدنیهای براتیسلاوا تبدیل شده است.

بیرون کلیسا نمایی فانتزی نقوش رومی، باروک و مشرقی در قالب گچبری های غنی نمایان است. رنگ دیوارهای کلیسا سفید و آبی کم رنگ می باشد. سقف زیبای کلیسا با کاشی های لعاب دار آبی رنگ تزئین شده است.

در داخل کلیسا، نیمکت های بسیار زیبا، به رنگ آبی همراه با الگوهای طلایی وجود دارند. نقاشی رنگ روغنی از الیزابت مقدس در حال صدقه دادن، در بالای محراب قرار دارد.

St. Elizabeth’s Church or Blue Church

مرکز تاریخی براتیسلاوا

از دیدینهای براتیسلاوا میتوان به هسته تاریخی شهر اشاره کرد. در این هسته تاریخی متمرکز و فشرده میتوان با کنجکاوی فراوان در کوچه های روشن و سرزنده و میدان های دیدنی آن قدم زد.

در مرکز تاریخی شهر دیدنیهای بسیاری مانند: فواره های ظریف و کوچک، اماکنی با معماری باروکی، یادبودهای کوچک و عجیب و لوحه هایی شامل تصاویر تاریخی و باستانی وجود دارند، که تماشای آنها خالی از لطف نیست.

برخی از مکان ها دارای اهمیت تاریخی هستند، مانند ساختمان کتابخانه دانشگاه براتیسلاوا، که یک ساختمان قدیمی دولتی است که از دوره اصلاحات مجارستان، زمانی که بردگی در قرن نوزدهم میلادی در قلمروی پادشاهی منسوخ شد، باقی مانده است. تعداد زیادی کافه، فروشگاه های صنایع دستی و بستنی فروشی های ژلاتوی ایتالیایی در بافت قدیمی شهر برای ارائه خدمات به توریست ها وجود دارد.

Historic Centre of Bratislava

کلیسای جامع سنت مارتین (St. Martin’s Cathedral)

در قسمت غربی شهر قدیمی براتیسلاوا، کلیسای قرن پانزدهمی با سبک گوتیک در مقابل دیوارهای شهر قد برافراشته است. این کلیسا حتی گاهی اوقات نقش یک دژ مستحکم و سنگر ثانویه را برای شهر ایفا می کرد.

اهمیت این کلیسا از سال 1563 که به محل تاج گذاری پادشاهان مجارستان تبدیل شده بود، افزایش یافت. کلیسای جامع در سایه قلعه براتیسلاوا قرار گرفته است. و بعد از قلعه براتیسلاوا، از مهم ترین دیدنیهای براتیسلاوا تلقی می گردد.

یازده پادشاه و ملکه در این کلیسا تاج گذاری کرده اند. برای ارج نهادن به کلیسا به عنوان محل تاج گذاری، روکش طلایی بر نوک برج کلیسا جامع از تاج استفان مقدس قرار داده شد.

شبستان کلیسا توسط ستون های حجیم گوتیکی به سه راهرو تقسیم شده است. این راهروها در انتهای مشترکشان به مجموعه ای از مجسمه های مایکل -سواره نظام مجاری- منتهی می شوند.

St. Martin’s Cathedral

کاخ پریمات (Primate’s Palace)

این بنا در دهه 1770 به سبک نئو کلاسیک امپراطوری برای اسقف اعظم Esztergom ساخت شد. و حتی تا سال 1996 محل اقامت رئیس جمهور اسلواکی بود.

دیدنی ترین قسمت کاخ، تالار آئینه ها است، که دنباله ای از پنج سالن است که نام هر سالن برگرفته از رنگ دکور اتاق می باشد.

رویداد تاریخی مهم تالار آئینه، در دسامبر 1805 اتفاق افتاد، امضای پیمان پرزبورگ (Treaty of Pressburg) بود، پیروزی ناپلئون بر اتئلاف سوم اعلام شد.

در این کاخ مجموعه ای از پرده های نقش دار مورتلک (Mortlake) قرن هفدهمی وجو دارد. در محوطه بیرونی کاخ فواره ای زیبا در نقش جورج مقدس وجود دارد.

Primate’s Palace

سخن پایانی

شهر تاریخی و دیدنی براتیسلاوا، دارای آثار تاریخی فراوانی به خصوص از زمان اوج امپراطوری مجارستان است. کاخ ها، کلیساها و موزه ها، از دیدینهای براتیسلاوا محسوب میشوند. سفر به این شهر تجربه فوق العاده ای محسوب می شود.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

تور های مرتبط

مجله گردشگری شید

برنامه سفر به یزد (یک روزه)
بهترین هتل های یزد کجاست؟ – معرفی بهترین هتل های یزد
معرفی لوکس ترین هتل های دبی
فرودگاه جدید استانبول – بزرگترین فرودگاه جهان
در سفر به یزد چه سوغاتی بخریم؟ – سوغات یزد
Summary
دیدنی های براتیسلاوا که در تور اسلواکی نباید از دست داد
Article Name
دیدنی های براتیسلاوا که در تور اسلواکی نباید از دست داد
Description
کشور اسلواکی به دلیل دیدنیهای براتیسلاوا در زمره مقاصد برتر گردشگری اروپا قرار گرفته است. پایتخت زیبا و تاریخی اسلواکی، براتیسلاوا، دارای آثار تاریخی، مراکز فرهنگی و جاذبه های گردشگری فراوانی است.
Author
Publisher Name
شید گشت
Publisher Logo
بستن منو