جاذبه های دیدنی بوداپست
تور های اروپایی متنوع با شید گشت

جاذبه های دیدنی بوداپست که در تور مجارستان باید از آن دیدن کنید

بوداپست پایتخت کشور مجارستان شهری با جاذبه های دیدنی زیبا به “پاریس شرق” (منظور شرق اروپاست) معروف است. یکی از مهم ترین کلانشهرهای اروپا و خانه تعداد زیادی میراث جهانی یونسکو می باشد. اگر چه سابقه سکونت در محل این شهر به عصر سنگ باز می گردد، شهر زیبای بوداپست به صورت رسمی در سال 1872 با ادغام سه شهر بودای قدیمی (Óbuda)، بودا و پِست بوجود آمده است. بوداپست مرکز سیاسی، فرهنگی، تجاری، صنعتی و ترابری مجارستان محسوب می شود. شهر بوداپست، ایستاده در کناره های رودخانه دانوب، بخاطر چشمه های آب گرم، که برخی از آنها برای اهداف درمانی از دوران ماقبل تاریخ مورد استفاده قرار می گیرند، شناخته می شود.

برای گشت و گذار در شهر و بازدید از شهر و مناظر دیدنی بوداپست، به چند روز وقت نیاز است. جاذبه های دیدنی بوداپست شامل معماری های شگفت انگیز و یادمان های تلخی از قرن نوزدهم، جنب و جوش های فرهنگی مانند موزیک خیابانی و کنسرت های کلاسیک در کلیساهای زیبا و انواع تفریحات می باشد.

با ما همراه باشید تا به معرفی جاذبه های دیدنی  در تور بوداپست بپردازیم :

قلعه‌ی بودا و قلعه هیل (Buda Castle & Castle Hill)

قلعه‌ی هیل، بر فراز رود دانوب، شامل مهم ترین یادگارهای قرون وسطی و موزه ها در شهر بوداپست می باشد. تماشایی ترین مکان این سازه‌ی حیرت انگیز، قلعه بودا می باشد. کاخی بزرگ با 200 اتاق که جایگزین قلعه ای قرن سیزدهمی شد، تا از شهر و مردمانش بر مقابل حمله مغولان و تارتارها محافظ نماید. اگرچه در طول جنگ جهانی دوم به شدت آسیب دید، بیشتر قسمت های آسیب دیده بیرونی آن بازسازی شد. قسمت های داخلی نگار خانه، شامل گالری ملی مجارستان در بال اصلی نیز بازسازی شدند. در قسمت بال جنوبی، موزه تاریخ مجارستان چهار طبقه را دربرگرفته است. 

در مقابل قلعه مشرف به رود دانوب، یک مجسمه برنزین سوار بر اسب از اوژن ساووا (Prince Eugene of Savoy) قهرمان واقعه حملات عثمانی ها به شهر وجود دارد. قلعه هیل به دلیل وجود مناظر قرون وسطی و معماری رومی، گوتیک و باروک مورد توجه واقع می شود. تمام مجموعه تاریخی جزئی از میراث جهانی یونسکو محسوب می شود. مانند اکثر مناطق شهر، قلعه بودا به طرز چشم نوازی در شب نور پردازی میشود و در شبانه روزی بر روی بازدیدگنندگان باز است.

با استفاده از راه آهن تاریخی بازسازی شده قلعه فونیکولار (Funicular)، که از پل زنجیره ای از  اتنهای بودا حرکت میکند، میتوان به این منطقه تاریخی وارد شد.  

Buda Castle & Castle Hill

ساختمان پارلمان و جواهرات تاج

خیابان های سنگفرش شده بوداپست، محل مناسبی برای پیاده روی می باشد. یکی از مهم ترین جاذبه های پیاده روی در آن، قدم زدن در اطراف ساختمان پارلمان با معماری مجللش می باشد که در آن محل ساختمان های زیبای دیگری مانند موزه مردم شناسی و وزارت کشاورزی وجود دارد. سومین پارلمان بزرگ جهان، که ساختمانی نئو گوتیک محسوب میشود، در سال 1886 به مناسبت هزارمین سالگرد تأسیس کشور مجارستان بازگشایی شد. این ساختمان دارای 691 اتاق و 19 کیلومتر سالن و راهرو می باشد. تورهای گردشگری (تقریبا به مدت 45 دقیقه) برای بازدید از ساختمان وجود دارد. این تورها هنگامی که جلسه ای وجود ندارد، شامل بازید از اماکن مهم ساختمان مانند سالن ورودی اصلی، لابی های گوناگون و جواهرات تاج مجاری است.

Parliament Buildings and Crown Jewels

باسیلیکای سنت استفان (St. Stephen’s Basilica)

باسیلکای سنت استفان، کلیسای جامعه بوداپست نیز محسوب می شود و بخاطر معماری تأثیرگذارش، زیبایی داخلیش و نمایی پانورامیک گنبدش بسیار محبوب است. این کلیسا به استفان مقدس، پادشاه مقدس مجار، کسی که مجارستان را بنیان نهاد، وقف شده است. در سال 1851 شروع به ساخت این بنا شد، اما بخاطر اشکالات ساخت و ساز –شامل فروریختن گنبد ساخته نشده- تا سال 1905 تکمیل نشد. سقف، مناره ها و دیواره های خارجی آن در جنگ جهانی دوم به شدت آسیب دیدند و موزاییک های گرانبهای دیوار فرو ریختند. اما موزاییک ها به صورت موفقیت آمیزی در جای اصلی خود قرار گرفتند و تزئین داخلی غنی کلیسا را برجسته کردند. موزاییک های ونیزی در محراب قرار دارند و مراسم اشاعه ربانی را به نمایش می گذارند. با ارزش ترین اثر مقدس زیر شیشه در داخل نیایشگاه، سمتِ چپِ محراب راست قرار دارد. این اثر دست راست مومیایی شده حامی کلیسا، پادشاه اول مجارستان است.

دو آسانسور، بازدیدکنندگان را به بالای ساختمان در طاق (یا میتوان 364 پله را پیاده رفت) برای دیدن نمای 360 درجه از کل شهر و رود دانوب حمل میکند. تورهای بازدید از باسیلکا در اخر هفته ها وجود دارند.

St. Martin’s Cathedral

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

تور های مرتبط

مجله گردشگری شید

برنامه سفر به یزد (یک روزه)
بهترین هتل های یزد کجاست؟ – معرفی بهترین هتل های یزد
معرفی لوکس ترین هتل های دبی
فرودگاه جدید استانبول – بزرگترین فرودگاه جهان
در سفر به یزد چه سوغاتی بخریم؟ – سوغات یزد
Summary
جاذبه های دیدنی بوداپست که در تور مجارستان باید از آن دیدن کنید
Article Name
جاذبه های دیدنی بوداپست که در تور مجارستان باید از آن دیدن کنید
Description
بوداپست پایتخت کشور مجارستان شهری با جاذبه های دیدنی زیبا به "پاریس شرق" (منظور شرق اروپاست) معروف است. یکی از مهم ترین کلانشهرهای اروپا و خانه تعداد زیادی میراث جهانی یونسکو می باشد.
Author
Publisher Name
شیدگشت
Publisher Logo
بستن منو