سفر به شیراز
تور های شیراز با شید گشت

مقدمه ای بر سفر به شیراز

شیراز را شهر شعر و هنر می خوانند . شیراز زادگاه شاعران پر آوازه ای همچون حافظ و سعدی ، شهر عشق و عطر بهار نارنج است . این شهر در دامنه های کوهستان زاگرس قرار گرفته است و آب و هوایی معتدل دارد . به خاطر همین آب و هوا معتدل، از دیر باز مورد توجه حکام و سلاطین اعصار مختلف قرار گرفته و پایتخت سه سلسله زندیه ، صفاریه و آل بویه بوده است . شیراز در مرکز کشور ایران و در مرکز راه های تجاری، از زمان قدیم مورد توجه بازرگانان بوده و به همین سبب شهری ثروتمند و امن برای تبادلات تجاری بوده است. به واسطه همین امر ادیبان و هنرمندان نیز این شهر را برای زندگی برگزیدند و آثار هنری بسیاری اعم از صنایع دستی که نمونه های فراوانی را در این شهر می توانید بیابید و آثار هنری دیگر رواج پیدا کرده است. ساختمان های زیبا با معماری باشکوه اسلامی – ایرانی در همه جای این شهر زیبا به چشم می خورند. مساجد ، حمام ها، موزه ها و خانه های افراد مهم عهد قاجاریه و قبل از آن دوران، که حالا تبدیل به موزه شده اند را می توانید ببینید . 

طبق افسانه ها که در کتاب پر آوازه شاهنامه اثر ابدی فردوسی بزرگ آمده است ، بنا نهادن شهر شیراز  به دوران سلطنت تهمورث که یکی از سلاطین دوران پیشدادی است، مربوط می شود. شیراز مرکز استان فارس است که که نام فارس را طبق روایت ها از نام یکی از نوادگان نوح (ع) به ارث برده است. این شهر قدمتی چند هزار ساله دارد. نام شیراز برای اولین بار در دوره ایلامی که نزدیک به 2000 سال قبل به کار برده شد که بر روی لوح های گلی کشف شده در جنوب غربی شیراز پیدا شده است. بعد از آن، در دوران ساسانی ( قبل از اسلام) این شهر را به نام شیراز خواندند و پس از آن نیز در شعرهای حماسی فردوسی بزرگ در شاهنامه از این نام استفاده شده است. شیراز کهن الماسی در دل ایران عزیز ماست. با بازدید از این شهر به کشف دنیایی از هنر خواهید رفت که در نور و رنگ غرق شده است.

 اگر در شهرهای اروپا کلیساهای بزرگ و باشکوه را نظاره گر هستید و از زیبایی آنها به وجد می آیید، شما را دعوت به دیدن بعدی دیگر از معماری می کنیم. این معماری را در نقش و نگارهای کاشی ها و گنبد های شیراز ببینید، اما نه برای به وجد آمدن، بلکه برای یافتن آرامشی عمیق که زیبایی خاصی را در آغوش گرفته است. 

شیرازی ها به خوش رویی و مهمان نوازی معروفند. در سفر به شیراز می توانید از تمام مردم شهر کمک بگیرید و مطمئن باشید آنها تا جایی که بتوانند به شما کمک خواهند کرد. این خوشرویی ارثی است ، شیرازی ها به داشتن سلاطین عادلی مانند کریم خان زند که به عدالت و مهربانی شهره بوده است، می بالند . کریم خان زند یکی از شاهان سلسله زندیه و البته قدرتمند ترین آنها ، به وکیل الرعایا معروف است که به معنی نماینده مردم است . این مرد بزرگ، آنقدر در دل مردم جا دارد که هنوز هم بعد از چند صد سال می توانید نام او را در هر جای شیراز بشنوید. کریم خان زند آنقدر بزرگ است که نمی شود به شیراز سفر کرد بدون اینکه از او نامی نشنید . او شیراز را جانی دوباره بخشید و باعث رونق صنعت و هنر در این دیار شد . امیدواریم قبل از سفر به شیراز در مورد این مرد عادل بیشتر مطالعه کنید . 

شیراز را شهر راز ها می دانند، شهری که رازهای سر به مهر زیادی را در قلب خود دارد. باید برای پی بردن به این رازها به این شهر سفر کنید تا در میان زیبایی و هنر آن بتوانید به آنها پی ببرید .برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تورهای شیراز می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تور های شیراز

جاذبه های شیراز

مجله گردشگری شید

برنامه سفر به یزد (یک روزه)
بهترین هتل های یزد کجاست؟ – معرفی بهترین هتل های یزد
معرفی لوکس ترین هتل های دبی
فرودگاه جدید استانبول – بزرگترین فرودگاه جهان
در سفر به یزد چه سوغاتی بخریم؟ – سوغات یزد
بستن منو