اخذ ویزا شنگن
سفر به ناحیه شنگن با شید گشت

اخذ ویزا شنگن

شنگن چیست و کجاست؟

شینگن به مجموعه کشورهای اروپایی گفته می‌شود که تحت پیمانی با همین نام، قوانین یکپارچه‌ای در راستای فعالیت‌ها و مقررات مرزی و مسافرتی خود، وضع کرده‌اند. طبق این پیمان، تمامی مردم کشورهای خارج از این اتحادیه، جهت سفر و اقامت در این مناطق، موظف به اخذ مجوز ورود و روادیدی جامع و واحد موسوم به «ویزای شینگن» (Schengen Visa) هستند. مسافران خارج از منطقه‌ی شینگن می‌توانند با در اختیار داشتن ویزای شینگن، تحت زمان و شرایط مشخصی، به هر یک از کشورهای عضو این پیمان سفر کنند و در آن اقامت داشته باشند.

جالب است که بدانید شینگن بزرگترین منطقه آزاد گردشگری جهان است و در سال ۲۰۱۸ بیش از ۲/۱۴ میلیون نفر با استفاده از ویزای شنگن خود به این منظقه سفر کرده اند.

ویزا شنگن

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن یک ویزای اقامت کوتاه مدت است که به شما اجازه سفر در هر یک از کشورهای منطقه شینگن را تا حد اکثر ۹۰ روز در بازه زمانی ۱۸۰ روزه به قصد تجارت یا گردشگری میدهد. ویزای شینگن رایجترین نوع ویزای اروپاست که دارنده آن قادر است به منظقه شینگن ورود کرده، آزادانه در آن سفر کند و از هر نقطه از شینگن که بخواهد خارج شود.

اما اگر قصد تحصیل، کار، و یا زندگی در یکی از کشورهای عضو شینگن برای بیش از ۹۰ روز را دارید باید اقدام به اخذ ویزای ملی (national visa) کشور مورد نظر نمایید و نه ویزای شینگن.

ناگفته نماند که اخذ ویزای شینگن به آن راحتی هم که فکر میکنید نیست و تا حدی پیچیدگی های خاص خودش را دارد. برخی از متقاضیان به راحتی ان را دریافت میکنند و برخی با موانع مختلفی رو به رو میشوند. کوچکترین اشتباه در این پروسه میتواند منجر به رد شدن یا به عبارت دیگر ریجکت شدن تقاضای شما شود.

در اینصورت شما مجبور به اقدام مجدد خواهید بود. باید توجه داشته باشید که در برخی موارد ریجکتی می تواند بر درخواست های آتی شما اثر سوء بگذارد. بنابر این توصیه ما به شما این است که اگر می خواهید از روند صحیح و دقیق مراحل اخذ ویزای شینگن مطمئن شوید بهتر است با کسانیکه در این کار خبره هستند مشورت نماید.

کشورهای عضو شینگن:

اتریش – Austria  مجارستان   – Hungary    لهستان – Poland – بلژیک – Belgiu  ایسلند    – Iceland- پرتغال- Portugal – جمهوری چک – Czech Republic  ایتالیا – Italy-اسلواکی – Slovakia – دانمارک – Denmark – لاتویا – Latvia – اسلوونی – Slovenia – استونی – Estonia لیتوانی – Lithuania – اسپانیا – Spain – فنلاند – Finland   لوکزامبورگ – Luxembourg  سوئد – Sweden – فرانسه – France  مالت   – Malta   سوئیس  – Switzerland- آلمان – Germany            هلند – Netherlands        لیختنشتاین – Liechtenstein – یونان – Greece   نروژ – Norway 

کشور های عضو شنگن

چه کسانی به ویزای شینگن نیاز دارند:

تمام کشورهای جهان سوم که توافق آزادسازی ویزا با اعضای اتحادیه شینگن ندارند باید قبل از سفر خود به این منطقه ویزا تهیه نمایند.

انواع ویزای شینگن

ویزای شینگن دارای سه نوع کلی می باشد. نوعA ، B، و C.

ویزای نوع A:

ویزای نوع A  همان ویزای ترانزیت فرودگاهی (Airport Transit Visa) است که بر مبنای آن مسافر اجازه خروج از فرودگاه کشور شینگن را ندارد و فقط میتواند در فرودگاه هواپیمای خود را عوض کرده  و به مقصدی خارج از ناحیه شینگن سفر کند.

ویزای نوع B :

این ویزا هم یک نوع ویزای ترانزیت است که بر اساس آن مسافر فقط میتواند به مدت 5 روز در ناحیه  شنگن اقامت داشته باشد ، از آن گذر کند و ناحیه شینگن را به قصد کشوری خارج از ناحیه ترک کند.

ویزای نوع  C:

 روادید کوتاه‌ مدتی است که برای ورود و اقامت در کشورهای عضو اتحادیه‌ی شینگن صادر می‌شود. بسته به هدف از سفر، شرایط شما  و تعداد سفرهای شما به ناحیه شینگن، سفارت و یا کنسولگری که از طریق آن اقدام به اخذ ویزای شینگن نموده اید برای شما ویزای یک بار ورود(single-entry)، دو بار ورود(double-entry)، و یا چند بار ورود    (multiple-entry) صادر میکند.

ویزای یکبار ورود:

همانطور که از نام آن مشخص است، دارنده این ویزا در بازه زمانی تعیین شده فقط اجازه یکبار ورود به محدوده ویزای شنگن را دارد و پس از خروج از آن محدوده اجازه ورود دوباره به محدوده شنگن را ندارد.

ویزای دوبار ورود:

شرایط ویزای دوبار ورود درست مثل ویزای یکبار ورود است با این تفاوت که مسافر در بازه زمانی معین شده اجازه دوبار ورود به محدوده شنگن را دارد.

ویزای مولتی:

دارندگان ویزای مولتی شینگن میتوانند هر تعداد دفعه که میخواهند به ناحیه شینگن ورود داشته باشند با در نظر داشتن این پیش شرط که اقامت آنها در محدوده شینگن نمیتواند بیش از ۹۰ روز در یک بازه زمانی ۱۸۰ روزه باشد

ویزای مولتی شینگن میتواند یک ساله، سه ساله، و یا ۵ ساله باشد که هر کدام شرایط و ضوابط خود را دارد و اگر شما شرایط مورد نیاز هر کدام را داشته باشید میتوانید نوع مورد نظر خود را دریافت نمایید.

انواع ویزای شینگن با توجه به هدف سفر:

اگر به دلایل زیر قصد سفر به ناحیه شینگن را دارید نیازمند به اخذ ویزای شینگن یا همان اقامت کوتاه مدت هستید.

 • تجارت و کسب و کار
 • دیدار با خویشاوندان و دوستان
 • سفر و گردشگری
 • رویدادهای فرهنگی و ورزشی
 • دلایل پزشکی
 • ترانزیت فرودگاهی و دریایی
 • دیدارهای رسمی
 • تحصیل کوتاه مدت و مطالعه و تحقیق

ویزا

چند نکته درباره ویزای شنگن:

 • نکته قابل توجه این است که شرط لازم برای ورود به محدوده شنگن فقط داشتن ویزای شنگن نیست و تمام کشورهای عضو شنگن این اختیار را دارند که در ورودی مرز کشورشان از ورود افراد حتی با داشتن ویزای شنگن جلوگیری کنند.
 • برای دریافت ویزای شنگن باید به یکی از سفارت ها یا کنسولگری های کشورهای عضو شنگن در ایران مراجعه کنید، توجه داشته باشید که حتما باید از کشوری درخواست ویزا را بکنید که قصد ورود به همان کشور را دارید.
 • مدتی است که سفارت ها کارهای مربوط به انگشت نگاری و جمع آوری مدارک را به سازمانها و شرکت های خصوصی معتمد خود واگذار کرده اند. که این کار هم به وقت دهی نظم بیشتری داده است و هم سرعت بیشتری به پروسه اخذ ویزا بخشیده.
 • سفارت لیستی از مدارک را ارائه میدهد که اغلب برای کشورهای عضو شنگن یکسان است ولی این امکان وجود دارد که لیست مدارک برخی سفارتها تفاوت های جزيی با دیگر سفارت ها داشته باشند. بطور مثال برخی سفارت ها درخواست گردش حساب سه ماهه آخر مسافر را دارند و برخی شش ماهه آخر. و یا اینکه آیا مدارک شما به ترجمه نیاز دارد یا نه. اگر نیازمند ترجمه است به چه زبانی و آیا نیاز به مهر دادگستری هم هست یا نه.
 • همانطور که گفته شد مدارک غالبا یکسان هستند اما ممکن است زمانیکه برای مصاحبه در شرکت مورد نظر و یا سفارت حضور می یابید بنا بر صلاحدید خودشان از شما درخواست ارائه مدارک بیشتری نمایند.
 • تمامی سفارتها و شرکتهای مربوط به آنها مبلغی (ارزی) را از مراجعه کننده دریافت میکنند که لازم به ذکر است در اکثر مواقع شرکت مربوطه پول خورد برای بازگرداندن باقی مبلغ ندارد و بهتر است همان مبلغ مورد نظر همراه مسافر باشد.
 • چهار ماه قبل از سفر حتما برای گرفتن ویزای شنگن اقدام کنید.
 • تمامی هزینه هایی که برای در خواست ویزا صورت میگیرد غیر قابل برگشت است.
 • مدارکی که به سفار ت ارائه مینمایید شامل کپی ها و ترجمه ها، نزد سفارت میماند و به شما بازگردانده نمیشود

تور های اروپا

مقاصد پرطرفدار

مجله گردشگری شید

برنامه سفر به یزد (یک روزه)
بهترین هتل های یزد کجاست؟ – معرفی بهترین هتل های یزد
معرفی لوکس ترین هتل های دبی
فرودگاه جدید استانبول – بزرگترین فرودگاه جهان
در سفر به یزد چه سوغاتی بخریم؟ – سوغات یزد
بستن منو