سفر به اروپا
تور های اروپایی متنوع با شید گشت

ابرکوه کجاست؟ – همه چیز درباره سفر به ابر کوه

شهر ابرکوه مرکز شهرستان ابرکوه در 154 کیلومتری جنوب‌غربی شهر یزد، در استان یزد واقع است. این شهر در حاشیه کویر نسبتا وسیع ابرکوه در فاصله 20 کیلومتری آن واقع است. این شهر در مسیر جاده یزد شیراز قرار دارد و دارای زمان سفری دو ساعت و نیم می باشد.

این شهر به دلیل قرار گرفتن قرار گرفتن در نزدیکی راه ابریشم از دیرباز مورد توجه بوده است و شاهراه های اصلی از این شهر عبور میکرده است. حتی در زمان لشگرکشی ها، توقفی در این شهر صورت میگرفت.

شهر ابرکوه، با 400 اثر تاریخی که 143 عدد آن ثبت ملی شده است، جز 14 شهر نمونه گردشگری کشور محسوب می شود. این شهر زیبا و تاریخی دارای مردمانی خونگرم و مهمان نواز می باشد. همچنین اثار تاریخی بیشماری در ابرکوه وجود دارد که می تواند تجربه سفری خاطره انگیز برای مسافرین تور ابرکوه ایجاد کند.

شهر ابرکوه به دلیل قرار گیری در کویر دارای هوای گرم در تابستان می باشد. به طوری که دمای هوای ابرکوه در روزهای تابستان بالای 40 درجه سلیسیوس می باشد. ولی در سایر فصول سال، هوای ابرکوه معتدل و خوش است، هرچند شب های فصل زمستان سخت و استخوان سوز می باشد.

همانطور که گفته شد، شهر ابرکوه دارای اثار تاریخی بیشماری است.

سرو ابرکوه

یکی از معروف ترین جاذبه های دیدنی سفر ابرکوه است. سرو کهنسال و بلند قامت ابرکوه، با عمر 4500 سال و 25 متر بلندا، پیرترین درخت ایران و آسیا شناخته میشود، بعد از درخت کاج کالیفرنیا، پیرترین درخت جهان است. نام سرو ابرکوه در سفرنامه مارکوپولو گردشگر ایتالیایی نیز آورده شده است و از آن به عنوان آبشاری سبز از آسمان توصیف شده است. براساس افسان ها، کاشت این سرو به حضرت زرتشت پیامبر نسبت میدهند، و برخی می گویند یافث پسر حضرت نوح (ع) آن را کاشته است.

درخت سرو ابرکوه

مسجد جامع ابرکوه 

یکی دیگر از آثار تاریخی تور ابرکوه است. قدمت این مسجد به دور مغول در ایران میرسد ولی در پایان سلطنت سلطان ابوسعید از خاندان تیموری، در سال 738 قمری بازسازی و مرمت شد. این مسجد در مرکز شهر و میدان اصلی شهر واقع است. مسجد جامع ابرکوه از جمله مساجد چهار ایوانی است که دارای دو محراب است. محراب دومی برای اصلاح قبله مسجد ساخته شده است. مسجد جامع ابرکوه مجموعه‌ای غنی از انواع هنرهای تزئینی ایرانی را به نمایش می‌گذارد.

مسجد جامع ابرکوه

گنبد عالی ابرکوه

 یکی از سازه های تاریخی شهر ابرکوه که قدمت آن به سده پنجم هجری میرسد. این سازه دارای ارتفاع 22 متری است و یکی از سالم ترین ساختمان های برجا مانده از دوره سلجوقیان می باشد.

گنبد عالی ابرکوه

یخچال خشتی ورودی ابرکوه یا یخچال آقا 

از اثار بجا مانده دور قاجار محسوب می شود. این یخچال برای نگهداری و ذخیره یخ در تابستان مورد استفاده قرار می گرفت، دارای بلندای 12 متری می باشد. معماری و ساخت یخچال به صورت مخروطی و مدور است، و پله پله ساخته شده است. یخچال‌ها دارای چهار بخش اصلی دربرگیرنده حوض‌بند، انباره یخ، دیوارهای سایه‌انداز و گنبد بزرگ روی انباره هستند.  

یخچال

بقعه سيدون علی نقيا ابرکوه

از بقعه های تاریخی و قدیمی شهر محسوب می گردد و از آثار بجا مانده از دوره سلجوقیان می باشد. این ساختمان چهارضلعی می باشد که با نقوش اسلمی و هندسی تزئین شده است. طول هر ضلع ساختمان هشت و نیم متر می باشد.

بقعه سيدون علی نقيا ابرکوه

مسجد بیرون ابرکوه 

که در جنوب شهر واقع است. معروف است این مسجد محل استراحت امام رضا (ع) در سفر از مدینه به مرو بوده است. به دلیل اینکه این مسجد در قدیم خارج از حصار شهر واقع بوده است، به مسجد بیرون معروف است. 

مسجد بیرون ابرکوه

خندقهای سنگی ابرکوه

شهر ابرکوه بر روی لایه های از سنگ كنگلومرا قرار گرفته است که باعث ایجاد خندقی طبیعی برای شهر شده است، و شهر از مهاجمین و بلایای طبیعی مانند سیل محافظت می کرده است. در هر نقطه ای که لایه های سنگی ادامه دار بوده و شهر نیازی به گسترش بیشتر نداشت، با تلاش فراوان، لایه های سنگی برش داده شده اند و خندق های دست سازی ایجاد شده است.

 

امامزاده احمد ابرکوه

که مورخان ایشان را از فرزندان امام موسی کاظم (ع) میدانند، از عرفا و بزرگان شهر ابرکوه می باشند. زمان ساخت بنا به چهار الی پنج قرن پیش باز می گردد ولی مرمت ها و بازسازی ها باعث شده است که تغییراتی در شکل بنا ایجاد شود. این بنا دارای فضای سرپوشیده ای است که با گذر از آن به فضای اصلی وارد میشود. از ویژگی های بنا میتوان به طاق بلند سازه اشاره کرد.  

امامزاده احمد ابرکوه

قلعه رباط ابرکوه

که روزگاری مسکونی بوده است، مربوط به دوره صفویه می باشد. این قلعه دارای نه برج مدور می باشد که دارای نقوش هندسی می باشد. برج ها به سه قسمت زیر برج، میان برج و سر برج تقسیم می شوند.

قلعه رباط ابرکوه

روستای فراغه ابرکوه 

یکی از جاذبه های دیدنی و طبیعی تور ابرکوه محسوب می شود که توجه مسافرین داخلی و خارجی را به خود جلب میکند. ساکنین این روستای زیبا و دیدنی، از عشایر طایفه بختیاری می باشند. مردمانی مهمان نواز و ساده دل که در دل کویر به باغداری می پردازند. محصول اصلی روستای فراغع ابرکوه، پسته می باشد.  

روستا فراغه

پارک جنگلی فراغه ابرکوه

یکی از جاذبه های طبیعی سفر ابرکوه و شهرستان ابرکوه محسوب می شود. این بوستان 50 هکتاری پذیرای مسافرین بسیاری است. این بوستان در مسیر جاده یزد ابرکوه شیراز قرار دارد. سد کاسه رود ابرکوه، تنها جاذبه دیدنی آبی استان یزد در این پارک جنگلی قرار دارد. پارک جنگلی فراغه دارای امکانات رفاهی مناسبی است. و در تمامی فصول میزبان مسافرین است. این بوستان دارای پوشش گیاهی و گونه های درختی فراوانی مانند اقاقیا، گل ابریشم، کاج، سرو، انار، انجیر، اکالیپتوس، زیتون و زبان گنجشک می باشد.

پارک-جنگلی-فراغه-ابرکوه

خانه آقازاده ابرکوه

از خانه های قدیمی شهر ابرکوه، بجا مانده از دوره قاجار می باشد، که تنها بادگیر دوطبقه ایران را در خود جا داده است. طرح این بادگیر بر پشت اسکناس بیست هزار ریالی نقش بسته است. این بادگیر یکی از شاهکارهای معماری ایرانی است که دارای هجده متر ارتفاع و نوزده دریچه است، حتی زمانی که هیچ جریان هایی وجود ندارد، بادگیر دمای خانه را تنظیم میکند.

خانه آقازاده

خانه صولت (موزه مردمشناسی)

از خانه های قدیمی و زیبای ابرکوه محسوب میشود. این خانه در دوره قاجار ساخته شده است و اینک کاربری آن موزه مردم شناسی ابرکوه است. مساحت خانه 1000 متر است که 150 متر آن حیاط مرکزی خانه می باشد. و عمارت پیرامونی آت دو طبقه است. خانه دارای ستون های با گچبری های زیبا و پر نقش و نگاری می باشد. از دیگر ویژگی های خانه میتوان به سرد بزرگ و شکوهمند آن، با گچ بري ها و مقرنس کاريهاي بسيار زيبا اشاره کرد. در این موزه مردم شناسی 525 شی تاریخی نگهداری میشود. آثار تاریخی موره مربوط به دوره های مختلف پس از اسلام به خصوص ايلخاني، صفويه و قاجار می باشد.

خانه صولت ابرکوه

روستای شهرسب

که روستایی تاریخی و قدیمی در شهرستان ابرکوه است. این شهر روزگاری محل نگهداری و پرورش اسب بوده است و نام روستای از شهر اسب گرفته شده است. شهرسب یکی از دوازه روستای باستانی ابرکوه محسوب میشود که به نام ماه های شمسی نام گذاری شده است. نام اصلی پیشین این روستا آذر می باشد. قلعه ای تاریخی که از دوران صفویه بجا مانده است، دارای دو بخش بیرونی و درونی است. برخی قبور کشف شده این قلعه رو به قبله نیستند، که نشان دهنده تاریخی پیش از اسلام است. قلعه دارای شش برج دیده بانی بوده و آثاری از اتاقها ، صفه ها و امارتهای خان نشین در آن وجود دارد. روستا دارای مسجد قدیمی است که دارای سردخانه و گرمخانه است.

 

شهر ابرکوه دارای اقامت گاه های بومی می باشد که پذیرای مسافرین است. اقامت گاه های بومی گردی دارای فضایی آرامش بخش همراه با دکوراسیون قدیمی و زیبا، در صدد مهیا کردن راحتی و رفاه مسافرین است.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

تور های مرتبط

مجله گردشگری شید

برنامه سفر به یزد (یک روزه)
بهترین هتل های یزد کجاست؟ – معرفی بهترین هتل های یزد
معرفی لوکس ترین هتل های دبی
فرودگاه جدید استانبول – بزرگترین فرودگاه جهان
در سفر به یزد چه سوغاتی بخریم؟ – سوغات یزد
Summary
ابرکوه کجاست؟ - همه چیز درباره سفر به ابر کوه
Article Name
ابرکوه کجاست؟ - همه چیز درباره سفر به ابر کوه
Description
ابرکوه ، با 400 اثر تاریخی که 143 عدد آن ثبت ملی شده است، جز 14 شهر نمونه گردشگری کشور محسوب می شود. این شهر زیبا و تاریخی دارای مردمانی خونگرم است.
Author
Publisher Name
شید گشت
Publisher Logo
بستن منو